انواع تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

انواع تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

 معرفی انواع تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

تیغ اره های دیسکی الماسه دارای تنوع بسیار زیادی هستند و قابلیت برش انواع مواد جامد نظیرچوب، نئوپان، تخته های سه لایه، ام دی اف، فلزات رنگین و ... را دارا می باشند، تیغ اره های دیسکی الماسه برای بهبود عملکرد برش دارای تیپ دندانه های مختلف می باشند، در این مقاله از سری مقالات تخصصی برش تیغ اره دات کام ما شمار را با پرکاربردترین تیپ دندانه های تیغ اره های دیسکی الماسه FT – ATB -TCG – MTCG – ATBHigh- Conical و Hollow Face آشنا خواهیم کرد.


تیپ دندانه (FT) Flat Top – (برش سریع چوب)

FT - Flat tth Grind- تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه FT بهترین گزینه برای برش سریع انواع چوب نرم و سخت می باشد، سطح بالای دندانه ها در تیغ اره های دیسکی الماسه FT کاملاً صاف و مسطح بوده و هیچگونه کونیکی بر روی آنها نمی باشد، طراحی دندانه به صورت صاف باعث نفوذپذیری بالا و جلوگیری از خرد شدن و ترک دار شدن چوب در سرعت بالا می شود.

نکته: از این تیپ دندانه بیشتر در تیغ اره های دیسکی الماسه RipCut استفاده می شود. (تیغ اره دیسکی الماسه با دندانه درشت)


تیپ دندانه (ATB) Alternatetop Bevel – (سطح برش با کیفیت)

ATB - Alternate Tooth Grind - تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

اگر کیفیت سطح برش چوب برای شما اولویت داشته باشد بهترین گزینه استفاده از تیغ اره دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB می باشد، در تیپ دندانه ATB دندانه اول دارای یک کونیک به سمت راست و دندانه دوم دارای یک کونیک به سمت چپ می باشد، این طراحی تا انتهای تیغ اره دیسکی به صورت متناوب ادامه پیدا می کند، تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB قابلیت قابلیت برش انواع چو نرم و سخت، تخته های سه لایه و تخته ها روکش دار را دارا می باشند.

نکته: از تیپ دندانه ATB بیشتر در تیغ اره های دیسکی الماسه Crosscut و تیغ اره های دیسکی الماسه خط زن استفاده می شود.

نکته: شکاف دندانه (Gullet) در تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB نسبت به تیغ اره های دیسکی الماسه FT عمیق تر می باشد تا از ایجاد گرما و حمل براده بهتری برخوردار شود.


تیپ دندانه (COMBI or ATB R+)– (برش چوب نرم و سخت)


تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه FT و ATB عمکلرد برشی بسیار عالی در بافت چوب دارند، اما اگر نیاز داشته باشید چوب را در بافت مخالف برش بزنید بهترین گزینه برای شما استفاده از تیغ اره دیسکی با تیپ دندانه Combi می باشد، این تیپ دندانه از ترکیب دندانه های ATB و FT می باشد، ترتیب دندانه ها در تیغ اره های دیسکی الماسه COMBI چهار دندانه دارای کونیک چپ و راست و یک دندانه به صورت صاف و مسطح می باشد.

نکته: تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB و FT مشکلی در برش چوب در بافت مخالف ندارند اما گزینه تخصصی برای برش در بافت مخالف چوب تیپ دندانه COMBI می باشد.


تیپ دندانه (TCG) – Triple Chip Grind– (برش ام دی اف)

TCG - Tooth Conical Grind - تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه TCG گزینه ای مناسب برای برش انواع فلزات غیر آهنی و مواد کامپوزیتی نظیر تخته های چند لایه، ام دی اف MDF، لمینت و موارد مشابه دیگر می باشد، دندانه اول در تیغ اره های دیسکی الماسه TCG صاف و مسطح بوده و دندانه دوم از دو طرف کونیک خورده می باشد، این نحوه قرارگیری دندانه در تیغ اره های دیسکی الماسه TCG باعث می شود لایه برداری از سطوح روکش دار نظیر ام دی اف بدون لب پریدگی و پلیسه انجام شود.

نکته: برای برش ام دی اف بر روی دستگاه های مجهز به تیغ اره دیسکی خط زن (دستگاه دورکن) می باشد باید از تیپ دندانه TCG استفاده شود.

نکته: برای برش ام دی اف بر روی دستگاه های اره دیسکی تاجی (فارسی بر) که فاقد تیغ اره دیسکی خط زن می باشد باید تیغ اره دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB استفاده کرد. (دندانه ریز مثال قطر 300 دندانه 96)


تیپ دندانه MTCG– مناسب برای برش کورین

MTCG - تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه 3

اگر علاوه بر برش ام دی اف نیاز به برش کورین داشته باشید بهترین گزینه برای شما استفاده از تیغ اره دیسکی الماسه با تیپ دندانه MTCG می باشد، در تیپ دندانه MTCG دندانه اول همانند تیغ اره دیسکی با تیپ دندانه TCG از دو طرف کونیک تند دارد و دندانه دوم به جای صاف بودن دارای یک کونیک بسیار کم می باشد، کونیک کم دندانه دوم باعث بهبود عملکرد در برش کورین می شود.


تیپ دندانه Hollow Face– برش ام دی اف بدون نیاز به خط زن

Hollow Face- تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه

این سبک دندانه جدید که بیشتر رو برند های معتبر ایران نظیر  CMT FREUD STARK وجود دارد به خاص برای برش پانل های روکش دار یکطرفه و دو طرف (ام دی اف MDF) طراحی شده است، طراحی دندانه های در تیغ اره دیسکی Hollow Face به ترتیب یک تیغه از دو طرف کونیک خورده و یک دندانه به صورت محدب می باشد، این سبک طراحی باعث می شود دیگر نیازی به استفاده از تیغ اره دیسکی خط زن نداشته باشید.

نکته: تیغ اره های دیسکی الماسه بدون نیاز به خط زن Hollow Face مناسب برای استفاده در دستگاه های صنعتی پانل بر می باشد.

نکته: تیزکاری مجدد تیغ اره های دیسکی Hollow Face نیاز به دستگاه مخصوص دارد، از این رو یکی از نکات منفی تیغ اره های دیسکی Hollow face در تیزکاری مجدد می باشد.


تیپ دندانه ConicalTooth _ (تیغ اره دیسکی الماسه خط زن)

Conical - تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه خط زن

از تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه کونیکال بیشتر برای ایجاد مسیر برش در تخته های روکش دار ملامینی یکطرفه و دوطرفه نظیر ام دی اف استفاده می شود، تیغ اره های دیسکی الماسه با تیپ دندانه ATB و TCG برای حفظ کیفیت سطح برش در تخته های روکش دار نیاز به یک تیغ اره کمکی دارند، این تیغ اره کمکی که به تیغ اره های دیسکی الماسه خط زن معروف می باشد معمولاً دارای تیپ دندانه کونیکال می باشد، دندانه در تیغ اره های دیسکی کونیکال از دو طرف دارای یک کونیک بسیار بلند بوده و نوک دندانه صاف می باشد.

نکته: به طور معمول تیغ اره های دیسکی خط زن در قطر های 80 - 100 - 120 - 125 و 200 میلیمتر تولید می شوند.


تیپ دندانه HI ATB Grind– (تیغ اره دیسکی الماسه خط زن)

High ATB GRIND- تیپ دندانه تیغ اره دیسکی الماسه خط زن

دومین تیپ پرکاربرد در دندانه تیغ اره های دیسکی الماسه خط زن تیپ دندانه HI ATB می باشد، طراحی دندانه Hi ATB همانند تیپ دندانه ATB می باشد با این تفاوت که زاویه دندانه تهاجمی تر و کونیک بیشتری دارد، از تیغ اره های دیسکی Hi ATB همانند تیغ اره های کوینکال در دستگاه های اره دیسکی مجهز به خط زن (دور کن) و دستگاه های پانل بر صنعتی استفاده می شود.

نکته: به طور معمول تیغ اره های دیسکی خط زن HI ATB در قطر های 80 - 100 - 120 - 125 و 200 میلیمتر تولید می شوند.

 

امید به اینکه این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

تحریریه تیغ اره دات کام

 

 منبع: GUHDO

منبع: CMT TOOLS

نوشته شده در 1398-12-21 مقالات تیغ اره های دیسکی 0 1563

مقالات مرتبط

راهنمای خرید تیغ اره دیسکی

مقاله معرفی و راهنمایی خرید انواع تیغ اره های دیسکی

همه چیز درباره تیغ اره دیسکی آتشی

در این مقاله شما با انواع تیغ اره های دیسکی آتشی، نحوه کارکرد، خطرات احتمالی و عیب یابی تیغ اره های دیسکی آتشی آشنا...

نحوه تیز کردن و چپ و راستی دندانه تیغ اره دیسکی آبصابونی

در این ویدیو شما با نحوه تیز کردن دندانه و چپ و راستی تیغ اره دیسکی اّبصابونی (تیغ اره دیسکی HSS) آشنا می شوید.

انواع تیپ دندانه های تیغ اره دیسکی آبصابونی HSS

مقاله معرفی انواع تیپ دندانه های تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS (تیغ اره دیسکی کند بر - تیغ اره دیسکی سرد بر)

راهنمای خرید تیغ اره های دیسکی آبصابونی استارک - STARK

در این مقاله ما شما را با نحوه خرید صحیح تیغ اره دیسکی آبصابونی (HSS) استارک - STARK آشنا خواهیم کرد.

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0